בשנים האחרונות הפכו משקפי השמש לפריט חובה, הן מבחינה אופנתית והן מבחנה בריאותית.

בשונה מארצות אחרות, בישראל עוצמת הקרינה הינה מרבית (אפילו בחורף), ולכן חשוב להשתמש במשקפי שמש איכותיים שיגנו על העיניים.

חשיפת העיניים לשמש עלולה לגרום לנזקים חמורים לעין, רופאי העיניים מדווחים על כוויות בשכבה החיצונית של העין, גידולים סרטניים על עור העפעפיים ונזקים נוספים, חמורים עד כדי צורך בניתוח.

כיום, ההמלצה היא להרכיב משקפי שמש גם לילדים קטנים, על מנת שלא יסבלו מנזק ברשתית בגיל מוקדם.

בעבר, סברו שככל שהעדשה כהה יותר כך היא מגנה יותר מפני השמש, ולכן גם משקפי שמש זולים הנמכרים בשווקים מספקים הגנה טובה. אך כיום ידוע שכהות העדשה איננה מעידה על איכות העדשה, אלא להפך – כיום יש עדשות איכותיות ובהירות המספקות את ההגנה המרבית, אך עדשות אלה נמכרות רק בחנויות האופטיקה המורשות. אל תתפתו לקנות משקפיים בשווקים ובדוכנים, השקיעו במשקף השמש שלכם וכך תדעו שברשותכם משקף איכותי המגן מפני השמש, שאותו תוכלו להרכיב ללא דאגות.

קרינת UV

קרינת השמש מורכבת מקרינה באורכי גל שונים, כדוגמת אורכי הגל הנראה (הספקטרום הנראה) ואורכי הגל  הקצרים יותר (הבלתי נראים). קרינת ה-UV היא חלק מאורכי הגל הבלתי נראים ונהוג לחלק אותה לשלושה סוגים:

UVA: קרניים ארוכות יחסית.

UVB: קרניים קצרות יותר, ולכן הן מסוכנות יותר.

UVC: הקרניים הקצרות והמסוכנות ביותר. קרניים אלה נחסמות ע"י האוזון.

כל אחד מסוגי ה-UV עלול לגרום נזק לעין ולמערכת הראייה.

ההגנה על העיניים מפני קרינת ה-UV מתבצעת ע"י עדשות משקפיים.

לסוגי ה-UV השפעה שונה על העיניים. קרני ה-UVA יכולות לחדור עד החלק האחורי של העין ולגרום נזק לרשתית, לעומת קרני ה-UVB הנבלמות ע"י החלק הקדמי של העין אך השפעתן השלילית מתמקדת שם (באזור הקרנית והעדשה).

ידוע כי חשיפה, אפילו קצרת טווח, לקרינה ללא משקפי שמש או צפייה ישירה בשמש עלולה לגרום נזקים מצטברים בעיניים. לכן, חשוב להקפיד להגן על העיניים מפני הקרינה עוד מגיל הילדות, ולמנוע את הצטברות הנזק משלב כל כך מוקדם של חיינו.

IMG_7820

נזקים אפשריים לעיניים

קטרקט: עכירות של העדשה התוך עינית, הגורמת לאיבוד הדרגתי של הראייה. מחלה זו היא הגורם מס' 1 בעולם לעיוורון. קרינת ה-UV גורמת להיווצרות העכירות ולהאצת הקטרקט.

ניוון מקולרי (AMD): פגיעה בשכבת העצב הפנימי של העין (רשתית) שגורמת לניוון המקולה (מרכז הרשתית). מחלה זו יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך בראייה, עד למצב של עיוורון.

גידולים סרטניים על עור העפעפיים: העפעפיים הם אחד האזורים הרגישים ביותר לגידולים סרטניים, נפוצים בעיקר אצל בעלי עור בהיר.

אמצעי הגנה לעיניים: כאשר קרינת השמש חזקה מדי, העיניים מתחילות ליסגר באופן טבעי, מדובר במנגנון הגנה של הגוך. אך למעשה, משקפי שמש הם הדרך הטובה ביותר להגן על העיניים מפני קרינת ה-UV.

עם זאת, לא כל משקפי השמש מספקים הגנה שווה, ולכן יש להקפיד על משקפי שמש איכותיים.

עדשות פולרואיד, לדוגמא, מקטבות את השמש ומספקות הגנה טובה יותר לעיניים מאשר עדשות שמש רגילות.

כיום, יש מגוון פתרונות למרכיבי משקפי ראייה, גם בתחום עדשות השמש, כמו עדשות מחליפות צבע – מדובר בעדשות ראייה המתכהות ביציאה לשמש, וכך מונעות את הצורך בהחלפת משקפיים.

המוצרים שלנו

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
×
×

עגלת קניות